En Kolay İş Bulan Meslekler, İşsizliğin Olmadığı Meslekler

gelecegin_meslekleri_meslek_secimi_is_garantili_meslekler

Şu anda 8.sınıf öğrencisi olanların aslında kendi mesleklerini şimdiden seçmeleri gerekiyor. Bu tercihlerine göre uygun bir liseye gitmeliler ki ona göre bir üniversiteye gidebilsinler. Ya da üniversiteye gitmeden iş sahibi olsunlar. Birbilenyokmu.com olarak siler içingeleceğin mesleklerini araştırdık.

Meslek liseleri hem meslek sahibi yapıyor hem de mezun ettiği öğrenciye kolay iş bulma imkânı tanıyor. Son yıllarda meslek liselerinin bazı bölümleri öne çıktı. Uçak bakımı, adalet, denizcilik, hasta ve yaşlı bakım hizmetleri, raylı sistem teknolojileri, biyomedikal cihaz teknolojileri, matbaa ve bilişim teknolojileri, mezunlarına sektörde iş bulma imkanı sunuyor.

Her öğrencinin gönlünden fen lisesi, sosyal bilimler lisesi veya Anadolu lisesi geçse de puanı yeterli olmayabiliyor. İyi bir üniversiteye ulaşma yolunda bu tür liseler avantajlı ise de meslek liselerindeki bazı alanlar var ki gelecek vaat ediyor. Hasta ve yaşlı hizmetleri, hemşirelik, radyoloji teknisyenliği, adalet, raylı sistemler teknolojisi gibi bölümleri okuyanlar okul biter bitmez iş bulma imkânı buluyor.

Fen lisesi, sosyal bilimler lisesi veya Anadolu liselerine puanı yeterli olmayan öğrencilerin tercihlerinde ilk sırada sağlık meslek liseleri olmalı. ‘Hemşirelik alanı’ ve ‘anestezi teknisyenliği dalı’, ‘ortopedik protez ve ortez’, ‘radyoloji teknisyenliği’ ‘tıbbi laboratuvar teknisyenliği’ alanlarının önü çok açık ve iş bulma şansı da yüksek.

Veliler, çocuklarını çocuk gelişimi ve eğitimi alanı, denizcilik alanı ve bu alanın içinde yer alan gemi elektroniği ve haberleşme alanı, bilişim teknolojileri alanı, motorlu araçlar teknolojisi alanı, raylı sistemler teknolojisi alanı, uçak bakım alanı, adalet alanı, muhasebe ve finansman alanı, kuyumculuk teknolojisi alanı, endüstriyel otomasyon alanı, sanat ve grafik tasarım alanı olan ve bu alanlarda da eğitim veren okullara yönlendirebilir.

Meslek liseleri, not ortalaması ile öğrenci alırken Anadolu meslek ve teknik liseleri SBS puanını dikkate alıyor. Tercih edilen alana göre değişiklik gösterse de taban puan 320, tavan ise 438. Yoğun bir ders programına sahip bu liselerde haftada 35 saat eğitim ve öğretim görülüyor. Tabii ki Anadolu meslek liselerinde bu saat 45′e kadar çıkıyor. Ayrıca 10., 11. ve 12. sınıfta staj görülüyor. Öğrenciler, genellikle 12. sınıfta görülen ‘işletmelerde beceri eğitimi’ dersinde eğitime gittikleri kurumlarda işe yerleştiriliyor.

İş garantili bir bölüm: Uçak bakımı

Uzmanlara göre ‘uçak bakımı’, iş bulma garantisi olan alanların başında geliyor. İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü verilerine göre bu bölümden mezun olan öğrencilerin yüzde 99′u hemen meslek sahibi oldu. Sabiha Gökçen Havalimanı’nın 2008 yılında Uluslararası Havacılık Bakım Onarım Merkezi (HABOM) olması ve sivil havacılıktaki gelişmeler; alanda istihdam imkânını artırdı. Türkiye genelinde bu alana sahip okul sayısı az. İstanbul’da sadece Bağcılar ve Sabiha Gökçen teknik ve endüstri meslek liseleri bu alanda mezun veriyor. Tavan puanları 377 ve 405′ten başlayan bu okullar, 412 ve 445 puanla yerleştirmeyi kapatıyor. Kontenjan sayıları ise 48 ve 96. Bu bölümü bitiren bir öğrenci, uçak gövde motor teknisyeni veya uçak elektroniği teknisyeni olabiliyor. Öğrenciler sayısal puan türüne göre otomotiv öğretmenliği, havacılık elektrik elektroniği sivil havacılık yüksekokulu, elektronik ve bilgisayar öğretmenliğine devam edebildikleri gibi birçok meslek yüksekokulu programlarına sınavsız geçiş de yapabiliyor. Raylı sistemler, elektrik-elektronik teknolojisi, elektronik haberleşme, biyomedikal cihaz teknolojisi, mekatronik, radyo televizyon tekniği, otomotiv, endüstriyel elektronik bunlardan sadece birkaçı. Uçak bakım alanında çalışacak meslek elemanları; sivil uçak bakım merkezleri, askeri hava ikmal bakım merkezleri, uçak fabrikaları gibi iş piyasasının ihtiyacına göre istihdam ediliyor.

SAĞLIK SEKTÖRÜ
Doktor
Yoğun bakım hemşiresi
Yeni doğan yoğun bakım hemşiresi
Dahiliye uzmanı
Radyoloji teknikeri
Anestezi teknikeri
Hasta danışmanı
Acil tıp teknikeri

İNŞAAT SEKTÖRÜ
Mimar
İnşaat mühendisi
Teknik ofis uzmanı
İhale uzmanı
Şantiye şefi
Saha mühendisi
İşçi sağlığı ve iş güvenliği uzmanı (mühendisi)

MAĞAZACILIK SEKTÖRÜ
Kasiyer
Satış danışmanı
Mağaza müdürü
Görsel düzenleme uzmanı

BİLİŞİM SEKTÖRÜ
Veritabanı yöneticisi
Yazılım geliştirme uzmanı
Sistem ve ağ uzmanı
Java uygulamaları uzmanı
İş analisti

GELECEKTE ÖNE ÇIKACAK MESLEKLERİngilizce’ye hakim mali işler uzman ve yöneticileri
Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü mevzuatına hakim hukukçular
Yönetici asistanları

YÜKSELEN İŞ DALLARI
Sosyal medya uzmanlığı
Arama motoru optimizasyonu (SEO) uzmanlığı
Konsept yaratıcılığı
Tasarım Ar-Ge ve teknoloji

14 Responses to En Kolay İş Bulan Meslekler, İşsizliğin Olmadığı Meslekler

 1. Burak23 diyor ki:

  Ben mühendislik düşünüyorum.Acaba hangi mühendisliği seçeyim.Hem iş imkanı olan,hem de maddi yönden rahat bir mühendislik istiyorum sizce ne tercih etmeliyim?

 2. Rosei diyor ki:

  Kasiyer muhendisligi oku

 3. Emre Önal diyor ki:

  Adminim,hocam her kimsen eline sağlık. öncelikle teşekkür ederim. benim bir sorum olacak: • Denizcilik meslek liselerinin önü açık mı? açıksa hangidalı daha çok iş bulabiliyor? lütfen bu sorumu cevaplayınız tercihlerden önce bilgi sahibi olmam gerekiyor!

 4. ens diyor ki:

  Arkadaşlar mrb.tıbbi laboratuvar bölümünü kazandım iş olanakları falan nasıldır bilginiz var mı

 5. cankut diyor ki:

  Metal bölümünde iş imkanı varmıdır

 6. muammer diyor ki:

  metal – makine- elektrik- bölümleri bursa kocaeli izmir istanbul ve ankara gibi yerlerde işsiz kalmazsınız
  meslek lisesi cıkışlı iseniz ve askerliğini yapmışsanız 1100 tl den başlarsınız 4 yılın sonunda 2000 tl ye ulaşırsınız bu rakamlar bursa sanayisine göre verilerdir umarım yardımcı olmuşuzdur

 7. muammer diyor ki:

  birde meslek lisesi mezunu isen teknisyen iki yıllık ünv. mezunu isen tekniker 4 yıllık mezunu olursan iş yeri acma belgen olur

 8. Murat diyor ki:

  Merhaba arkadaşlar ben Lise 2. sınıf öğrencisiyim. Merakım gökyüzüyle ilgili. Astronomi ve Uzay bilimleri okumak istiyorum. Yani kısacası Astronom olmak istiyorum fakat mezun olduktan sonra iş bulabilecekmiyim merak ediyorum lütfen bilgilendirir misiniz?

  • sena diyor ki:

   Murat ben astronom olmanı tavsiye etmem.Çünkü ülkemizde bu tip şeylerle ilgilenildiğini düşünmüyorum.Bence herkes şöyle düşünsün şu anda en yoğun olan meslek ileride bence çok da istenen bir meslek olmayacak nedenini düşünün anlarsınız.Şahsen ben avukatlık veya da polis olmak istiyorum :)

 9. emin diyor ki:

  ben lise son öğrencisiyim fakat meslek seçme konusunda çok kararsız ve tereddütlüyüm aslında veterinerliğe ilgim var ama çevremdeki herkezin deyimiyle boşa 5 sene okuyup işsiz kalmak ve eziyet çekmek istiyorsan git diyorlar şimdi ise hedef koyamıyorum yardımcı olabilecek birisi varmı bana ? sayısal öğrencisiyim. internet sitelerindeki karakter yetenek ve meslek seçim testleri bi işe yaramadı

  • peri diyor ki:

   benim abim ankara üniversitesinde veterinerlik okuyo ve inan hiç pişman olmazsın ülkemizde hayvancılıkla uğraşan bir çok köy kasaba var. ayrıca evcil hayvan besleyen de çok iş bulursun ve hiç kolay değil ordan mezun olmak

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir