Sistein Nedir? Baklava ve Ekmek Hamurunda Domuz Katkısı Var mı?

sistein

Son zamanlarda yazılı ve görsel medyada bir söylenti dolaşıyor. Söylentiye göre Sistein denilen bir madde baklava ve ekmeğin hamuruna katkı maddesi olarak karıştırılıyormuş. Sorun olan ise L-sistein (L-cysteine) adlı maddenin ülkemize çoğunlukla Çin’den geldiği ve üretiminde domuz ürünü kullanıldığına dair söylentilerin olması. Haliyle mevzu bahis ithalatçı ülke Çin ve denetlemesi gereken ülkede Türkiye olunca insanın içine bir şüphe düşüyor. Acaba yediğimiz ekmeğin içinde daha ucuz olduğu için Çin’den alınan bu madde katılıyor mu? Konuyla ilgili Yenişafak gazetesinin internet sitesinden aldığımız alıntı ile devam ediyoruz.

Bu maddenin Çin’de üretilip, diğer ülkelere ihraç edildiği kaydediliyor. E920 koduyla bilinen L-sisteinin genelde kanatlı hayvanlar, insan saçı ve domuz kılından elde edildiği biliniyor.

Halkın artan talepleri doğrultusunda, gıda şirketlerinin, gıdalarda hayvansal kaynaklı olmayan L-sisteini istedikleri kaydediliyor.

Dünyada, Müslümanlar, Yahudiler ve vejetaryenler genelde pahalı da olsa sentetik olarak üretilen L-sisteini tercih ediyor.

2011’de öncü bir aminoaist üretici şirketi, Çinli tedarikçi firmasından aldığı resmi açıklamaya göre, sisteinin ana kaynağının ördek tüyü yada insan saçı olduğunu açıklamıştı.

Başka gıda maddeleri şirketinin bir ürün yöneticisi ise Ağustos 2010 yılında yaptığı açıklamada, “Bugün L-sisteinin ana kaynağı insan saçı ve ördek tüyleri değil, domuz kılıdır’ demiş ve bu maddenin yüzde 90’ının Çin’den temin edildiğini belirtmişti.

BBC ve VRG’nin konuyla ilgili haberlerine göre, bir başka gıda uzmanı ise bugün L-sisteinin ana kaynağının insan saçı olduğunu, bunun tedarikinin az olması durumunda ise destek olarak ördek tüyü yada domuz kılı kullanıldığını ifade etti. Aynı yetkili, sisteinin daha ucuz olması nedeniyle Hindistan ve Çin’in tercih edildiğini dile getirdi.

Jinqiang isimli Çinli berber, kesilen saçların toplanarak satıldığı haberlerini duyduğunu, fakat kendisinin hiçbir zaman kesilmiş saçlardan satmadığını söyledi. Kısa saçları toplayıp çöpe attıklarını dile getiren Jinqiang, uzun saçları ise müşterilerden izin alarak kendi berber salonunda kullandıklarını ifade etti. Bazı bayan müşterilerin kesilmiş uzun saçlarını toplatıp götürdüğüne dikkat çeken Çinli berber, izin veren bayan müşterilerin saçlarını takma saç olarak hazırlayıp, diğer bayan müşterilere sattıklarını kaydetti.

One Response to Sistein Nedir? Baklava ve Ekmek Hamurunda Domuz Katkısı Var mı?

  1. Uyanın diyor ki:

    Benim araştırmalarıma gore sistein kıl dan yada tavukların tülerinden üretiliyor da ,,üzgünüm domuz degil, bildigin insan saçı var Çin’den gelen E920 LCystein’de… Belgeseli ekliyorum
    http://vimeo.com/m/77845113

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir