Yoğuşmalı Kombi mi? Normal Kombi mi? Arasındaki Farklar Nelerdir?

yogusmali_kombi_resmi_nasıl_secilmeli_marka

Sizler için kombi alırken en çok merak edilen konulardan biri olan yoğuşmalı mı yoksa normal mi alsam sorusuna cevap aradık. Birbilenyokmu.com olarak öncelikle yoğuşmalı kombiyi tanıyıp aralarındaki farkı sizler için analiz ettik:

Yoğuşmalı Kombi Nasıl Çalışır?
Yoğuşmalı kombi lerin çalışma prensibi normal hermetik cihazlar gibidir. En önemli fark ısı eşanjörlerinin yakıcıdan ve baca gazlarından daha fazla ısıyı absorbe edebilecek daha büyük alana sahip olabilmesidir. Ana eşanjör,kazan dönüş suyu sıcaklığı yeteri kadar düşük olduğunda baca gazlarını 54 C’nin altına düşürecek ve baca gazları soğutabilecek özelliğe sahiptir. Sıcaklığı 54 C’nin altına düşürülen baca gazları içersindeki su buharı yoğunlaşır ve su buharı içerisindeki gazlı sıvı geri kazandırılarak kazanda kullanılır. Şayet bu kazanım yapılmamış olsa baca gazları ile atık ısı olarak atılacaktır. Baca gazı sıcaklıkları klasik kazanlarda 200-250 C’iken bu değer yoğuşmalı kazanlarda 50-60 C civarındadır ve potansiyel kazanç buradan elde edilmektedir.
Yoğuşmalı kombi , Kazan Kapasiteleri ihtiyacı karşılayacak şekilde seçilmelidir. Gerektiğinde büyük seçilen klasik kazanlar düşük kapasitede kullanılacağından % 3-5 daha düşük verimle çalışırlar. Yoğuşmalı kazanlar gerektiğinden büyük seçilmesinin verim üzerindeki etkisi klasik kazanlardan daha azdır, ancak gerektiğinden büyük seçilen kazan ilk yatırım bedelinin geri dönüşümünü uzatacaktır. Sistemin en önemli iki elemanı fan ve gaz valfidir. Değişken hızlı fan,gerekli devir sayısını sağlayan sinyal, dış hava sıcaklığını referans alan ve yanma için gerekli hava miktarını sağlayan optimum fan devir sayısını hesaplayan elektronik regülasyon sisteminden alır. Sinyal konutun o anki hava koşullarında ısıtabilmesi için gerekli olan enerjiyi temin edecek yanmayı sağlayacak hava miktarına göre fan devrini ayarlar. Değişken hızlı, DC motorlu kazan besleme fanı elektrik tüketimini klasik kazanlara göre % 15-50 arasında azaltmaktadır.

Buradan da anlaşılacağı gibi yoğuşmalı kombi bir defaya mahsus yüksek maliyete mal olabilir ancak sonraki dönemlerde faturadan yapacağınız tasarruf ile bunu kısa zamanda amorti edebilirsiniz.

One Response to Yoğuşmalı Kombi mi? Normal Kombi mi? Arasındaki Farklar Nelerdir?

  1. AZİZ diyor ki:

    Merhaba benim evim 125 metre kare 3+1 benim kombim baymak ECO4 normal kombi kışın ortalama fatura 150 ila 250 arasındadır. Ben yoguşmalı kombi taksam uygun olurmu. yoguşmalı kombilerde evin metre karesinin büyükolması gerektiği söyleniyor yani petek sayısının fazla olması bu konu hakkında bana yardımcı olurmusunuz.Çok teşekkürler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir